Badanie radiestezyjne

Badanie radiestezyjne opiera się na dwóch aspektach. Z jednej strony odwołuje się do przekonania, wiary, że świat zewnętrzny czy jego elementy, mają w sobie wpisane cechy, które pozytywnie bądź negatywnie oddziałują na człowieka – cechy niekoniecznie określone naukowo czy potwierdzone naukowo. Których wpływ jednak da się wychwycić z poziomu subiektywnego odczuwania, z poziomu jakiejś instynktownej reakcji na to oddziaływanie.

Naukowe podejście jest raczej takie, że jeśli jakieś oddziaływanie, które nie zostało zbadane, odkryte, to przypisuje się to właśnie subiektywności odczuwania. Innymi słowy, że człowiekowi wydaje się tylko, że coś czuje : )
Ja osobiście nie bym tego nie skreślał, ja uważam że t.zw. subiektywne odczuwanie potrafi być też jakimś narzędziem do badania otaczającej nas rzeczywistości, narzędziem być może nieprecyzyjnym, ale po pewnym doszlifowaniu, dającym informacje pożyteczne, czy potrzebne, przynajmniej dla nas samych.

Myślę że można rozgraniczyć parę rzeczy odnośnie t.zw. subiektywności w badaniach. Jedno to “wydaje mi się” – wychodzące z poziomu świadomego u człowieka, drugie to odczucie głębsze, pochodzące z poziomu podświadomego.
Tu dochodzimy do tego drugiego aspektu badań, czyli do tego, że dobrze wykonane badanie radiestezyjne opiera się o odczytanie w sobie informacji, z poziomu podświadomego. Czyli ktoś kto teoretycznie dobrze bada coś radiestezyjnie, to po prostu ktoś, kto potrafi odczytać to co czuje na jakiś temat, z poziomu podświadomego. Oczywiście sam kontakt ze swoim poziomem podświadomym, nie musi gwarantować że informacja jest jakkolwiek prawdziwa. Zanim człowiek dojdzie do tego co faktycznie czuje, czy powiedzmy, co faktycznie “odbiera” z zewnątrz, to natrafia na wiele swoich uprzedzeń, poglądów, uwarunkowań itd. I tego nie da się uniknąć w 100%.
To co ja mam na myśli jako badanie radiestezyjne, to to, że dany człowiek na tyle pozbędzie się wszelkich uprzedzeń, poglądów, pomysłów, etc. na jakiś temat, że jest w stanie odczytać gołą informację ze swojej podświadomości, na temat tego co bada. Czyli że człowiek jest w stanie odczuć coś, spojrzeć na coś w maksymalnie nieuprzedzony i nieobwarowany swoją bądź cudzą opinią, sposób.

Dobry radiesteta, można powiedzieć – bada w pewnym sensie swój własny instynkt wobec czegoś, czy jak niektórzy piszą słusznie – też własną reakcję fizjologiczną. To czy ten instynkt, jest prawidłowy czy nie, to już inna sprawa, ale samo badanie to właśnie próba odczytania czegoś, spojrzenia na coś, z poziomu swojego “instynktu”. Do tego przydają się różne narzędzia, czyli wahadełka, różdżki itd. : ) Trzeba tu zaznaczyć, że to nie “wahadełko się rusza”, tylko człowiek rusza tym wahadełkiem, a dokładniej korzysta on z odruchu warunkowego – nie chodzi o świadomie poruszenie wahadłem, etc. a o uzyskanie odruchu ze strony podświadomości. Eliminacja uprzedzeń etc., polega też na wyćwiczeniu tych odruchów, by odruch nie był świadomy (czyli bez założenia, czy jest tak, czy tak, etc.) a pochodził z podświadomości. Oczywiście, równie dobrze można wyćwiczyć to w sobie bez używania żadnych narzędzi czy gadżetów, można wyćwiczyć odruch uderzania palcem w stół, który spełnia taką samą rolę – czyli pomaga odczytać sygnały ze swojej podświadomości. Narzędzia są ułatwieniem, niektóre są lepsze, niektóre są gorsze, ale sednem jest sam “badacz” i jego podświadomość i reakcje.

Własne eksperymenty z radiestezją mogą stać się narzędziem precyzowania swoich odczuć, być niestandardową metodą komunikacji ze swoim wnętrzem, a przy większej dozie praktyki być pomóc dostarczać wartościowych informacji na temat tego co na zewnątrz. Badanie wykonywane przez kogoś innego, może z kolei zwrócić uwagę na aspekty których sami nie widzimy, bądź stanowić jakąś podpowiedź.
We wszystkim tym jednak ważna jest weryfikacja, zarówno własnych badań jak i cudzych. Nie powinno się takich badań odbierać jako 100% prawdę czy rzeczywistość, potrzeba mieć zdrowy dystans, dzięki temu takie badania mogą stanowić faktyczne wskazówki i w pozytywny sposób dokładać do naszego rozwoju. Jeśli człowiek się zakopie w wynikach badań radiestezyjnych jako 100% prawdzie, może po prostu dać ponosić się swojej podświadomości (bądź cudzej) i błądzić po omacku. Dlatego weryfikacja jest bardzo ważna jak też i posiadanie właściwego dystansu do tego co się czuje : )

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s